Вишевицька об'єднана територіальна громада
Житомирська область, Житомирський район

Обережно - кліщ!

Дата: 15.05.2018 13:24
Кількість переглядів: 5723

Кліщ - це дрібні павукоподібні комахи, які не тільки можуть випити в 100 разів більше власної ваги, але і заразити тебе енцефалітом, бореліозом чи кліщовим паралічем, які можуть мати надзвичайно важкі наслідки аж до летальних випадків. Видів цих створінь неймовірно багато,але найчастіше саме лісовий кліщ є рознощиком різних інфекційних захворювань. З кожним роком кількості випадків, коли кліщ став переносником цих хвороб, зростає. Так що поставтеся до власного здоров'я відповідально, особливо зараз, в травні-червні, коли кліщі особливо активні.

Фото без опису

Природним середовищем кліщів є кущі і висока трава (як правило, не вище метра). У кліща добре розвинений "нюх" - цим органом у нього служать лапки та 2 пари очей. Щоб "присмоктатись" до тіла, кліщі  вкручують у шкіру людини гіпостому (хоботка). На ньому є зубці, завдяки яким паразит закріплюється і утримується на тілі людини тривалий час.

Щоб захиститись від цього паразита потрібно правильно обрати одяг.:

1. Одягайся в одяг з гладкою однотонної тканини. Бажано, щоб були манжети, гумки, надійні застібки. Брюки краще заправ у шкарпетки, а ще краще – у високі черевики.

2. На голову варто одягти кепку, бандану, а ще краще – капюшон, він не дасть кліщу впасти за комір.

3. Душ треба приймати не тільки після виходу з гущавини, але і до – запах твоїх виділень приваблює кліщів.

4. Кліщ - повільна і обачна комаха. Перед тим, як присмоктатися, він шукає найбільш оптимальне місце. На пошуки такої ділянки тіла у них може піти до 3 годин. Тому, прогулюючись з друзями чи, особливо, з дітьми, намагайтеся оглядати свій та одяг малюка кожну годину і при виявленні струсіть кліща.

Незайвим буде намазатися спеціальними засобами проти комах. Купувати їх краще в аптеці та наносити строго по інструкції.

Завдяки речовинам, що містяться у слині кліща, відчути момент укусу неможливо.Тому, повернувшись з прогулянки, необхідно перш за все дуже ретельно оглянути все тіло, особливо там де шкіра тонка та ніжна з гарним кровопостачанням (. Кліщі бувають різних розмірів, тому огляд повинен бути справді прискіпливим. Присмоктавшись до тіла він починає збільшуватись. Чим більше черевце кліща, тим довше він п'є кров і тим "ближчий до насичення". 

Також варто звернути увагу на симптоми, які можуть вказувати на те, що в організм потрапила отрута кліща. До них відноситься:

 • озноб;
 • слабкість;
 • сонливість;
 • боязнь світла;
 • біль у суглобах.

При цьому варто відзначити, що ознаки можуть бути не яскраво вираженими. Все залежить від того, скільки кліщів присмокталися до людини, до якого місця, чи є у людини проблеми зі здоров'ям і схильності до алергічних реакцій.

Найперша і важлива ознака того, що варто бити тривогу, - виявлення кліща, що присмоктався. Комаху необхідно витягти і відправити на дослідження. Якщо він чистий, то подальшого лікування не буде потрібно. Якщо ж кліщ - переносник небезпечних захворювань, то своєчасне виявлення - гарантія винятку важких наслідків.

Симптоми після укусу кліща на наступний день

У разі якщо ви кліща вчасно не помітили і  не звернули увагу на перші симптоми, які запросто можна сплутати з втомою, то на наступний день стан може значно погіршитися. Деякі симптоми схожі на перші ознаки застуди, проте варто пам'ятати, що сукупність таких чинників може говорити саме про укус кліща. На що звернути увагу?

По-перше, температура тіла підвищується до 38 градусів. При цьому у людини починається тахікардія (число ударів серця понад 60 разів на хвилину), а тиск знижується. По-друге, можна відзначити наявність шкірних висипань та свербежу. По-третє, збільшуються лімфовузли.

У рідкісних випадках можуть додатися і додаткові симптоми:

 • Сильні головні болі запамороченні;
 • Блювота і нудота;
 • Ускладненість в диханні;
 • Галюцинації.

Якщо відразу ж після укусу піднімається температура, то це може говорити про розвиток алергічної реакції на слину. Якщо температура тримається протягом тижня, то це може бути ознакою інфекційного ураження.

Симптоми укусу кліща енцефалітного

Перш за все нагадаю, що інфікований кліщ нічим не відрізняється від неінфікованого. Місця укусу інфікованої та неінфікованої комах також візуально однакові. Кліщовий енцефаліт - вірусне захворювання, що вражає нервову систему. При несвоєчасному лікуванні можуть виникнути плачевні наслідки. Захворювання прогресує дуже швидко. Вже через 1,5 тижні після укусу можуть бути вражені рухові нейрони спинного мозку, сіра речовина головного мозку, що в результаті призведе до паралічу окремих груп м'язів. Характерними є такі  симптоми:

 • головний біль;
 • непритомність;
 • порушення роботи серцево-судинної системи;
 • підвищена збудливість;
 • проблеми з травною системою;
 • підвищення температури тіла до 40 градусів.

Ускладнення даного захворювання призводять до млявого паралічу верхніх кінцівок. Відсоток летального результату залежить від країни світу. У Європі цей показник не перевищує 2 відсотків. У країнах Далекого Сходу він становить 20%. Летальність настає через тиждень після поразки.

При захворюванні лайм-бореліоз

Лайм-Бореліоз - захворювання інфекційного характеру, що вражає роботу серця, нервової системи і опорно-рухового апарату. Переносником вірусу є кліщ. На місці укусу червоніє шкіра. При цьому пляма швидко росте. Як правило, її діаметр становить близько 10 см, але в деяких випадках вона може скласти і 60 см. У плями неправильна форма і запалений край трохи підноситься над рівнем шкіри. Без лікування пляма тримається близько 3 тижнів, після чого зникає.

Через місяць відзначаються симптоми ураження серцево-судинної і нервової системи, виникають болі в суглобах. Стан людини відповідають стану на початковій стадії простудного захворювання: голова біль, м'язи ломить, слабкість і втома, а також болі в горлі. До всього цього додаються симптоми з боку неврології - параліч, втрата слуху, безсоння. Ускладнення даної хвороби досить рідко стає причиною смерті. Однак саме вони можуть спровокувати розвиток небезпечних захворювань, які в подальшому можуть призвести до летального результату.

Як виглядає укус кліща на тілі

Місце укусу є червона цятка, з якого стирчить тільце комахи. При цьому діаметр почервоніння становить близько одного сантиметра. Багато хто прагне витягнути кліща самостійно. Якщо в рані залишилися лапки або щупальця комахи, то переживати не варто. Організм сам їх відкине. Інша справа - головка, часто її видалити можна лише з допомогою хірургічного втручання.

укусу кліща

Що робити після укусу кліща?

Якщо ж наведені заходи не дозволили уникнути укусу кліща, то необхідно зробити наступне:

 • Витягти паразита самостійно або звернувшись до травмпункту;
 • Віднести кліща в санітарну службу для аналізу, що дозволить дізнатися стерильний він або є переносником певних інфекційних захворювань;
 • Змастити місце укусу антисептиком: йодом, спиртом, зеленкою.

Варто підкреслити, що для аналізу підходить тільки жива комаха. Саме тому цю процедуру все ж краще довірити лікарю. На підставі результатів дослідження та оцінки загального стану здоров'я лікар приймає рішення про подальше лікування. Можуть бути призначені антибіотики в залежності від віку, а також антигістамінні препарати. Ознаки інфікування починають проявлятися лише через кілька тижнів, однак загальний аналіз крові через 10 днів вже дозволяє зробити висновок про наявність інфекції в організмі людини.

Якщо ж ви вирішили спробувати витягнути кліща самостійно

Тут, як завжди, головне – не панікувати. Найзручніше кліщів зручно витягати вигнутим пінцетом або хірургічним затискачем, хоча може підійти і будь-який інші щипці чи навіть нитка. При цьому комаху треба захопитии ближче до хоботка, потім обережно підтягуйте, підкручуючи навколо своєї осі проти годинникової стрілки(хоча деякі стверджують, що можна прокручувати в ту сторону, яку зручніше). Зазвичай, через 1-3 оберти кліщ витягується повністю разом із хоботком. Якщо ж паразита спробувати висмикнути, швидше за все відбудеться розрив. 

Забирати кліща треба дуже обережно, не здавлювати тільце щоб не видавити часом в ранку вже висмоктану кров разом зі збудниками хвороби. Важливо не розірвати кліща при видаленні – частинка, що залишиться в шкірі може викликати запалення або нагноєння. При цьому треба врахувати, що при відриванні голівки кліща процес інфікування може продовжуватись, так як в слинних залозах і протоках присутня значна кількість вірусу кліщового енцефаліту. 

Жодного підгрунтя не мають поради (а інколи вони небезпечні для життя), наприклад, що для кращого видалення місце треба змастити олією. Кліщ не вилізе самостійно з місця укусу, а якщо й задихнеться, то залишиться в шкірі.

Таким чином:

 • Якнайшвидше витягнути
 • Захватити найближче до шкіри
 • Не роздавлювати
 • Дезінфікувати

витягнути кліща

Витягнувши кліща, його необхідно помістити у чисту (закриту) банку з намоченим водою шматком вати - таким чином кліщ залишатимется живим, поки не потрапить до лікаря чи в лабораторію. 


До речі, мало хто знає, що від енцефаліту є щеплення, але колотися перед виходом на природу запізно. Але справа не тільки в енцефаліті: достатньо слини комахи, щоб викликати в тебе алергію і навіть бронхіальну астму.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь