Страви на Святий Вечір
Святвечір традиційно асоціюється з нарядженою ялинкою, подарунками, накритим столом і ароматами смачних страв. У цей вечір на святковому столі повинні обов’язково стояти 12 пісних страв.
Святвечір — це день надзвичайно важливий. Здавна українці вірили, що всі дні наступного року будуть такими ж, як святвечір. А тому всі справи слід робити ґрунтовно, з ретельністю і посмішкою на обличчі. Звертали увагу і на гостя, який першим переступав поріг будинку — вважалося, що краще, якщо це буде чоловік.
Раніше вважалося, що деякі традиційні страви є свого роду зв’язком між нашим світом і потойбічним. Частково це пов’язано з переконанням, що в святвечір людей відвідують духи предків. До цих пір зустрічається традиція залишати за столом одне місце для мандрівника, що раптово зайшов — це йде зі слов’янських вірувань. У тарілку, поставлену біля незайнятого місця, клали по шматочку кожного блюда. Робилося це і для того, щоб пом’янути покійних.
Отже, що ж готують на Святвечір?
Страв має бути 12 — за однією версією, цифра ця пов’язана з 12 апостолами, за іншою — з кількістю місяців у році. Однак було так не завжди. На селянських столах раніше ставилося п’ять чи сім страв, в дворянських будинках — дев’ять. У аристократів страв готувалося 11. Всі ці числа також були символічні: пов’язані вони були, наприклад, з сімома днями в тижні або дев’ятьма ангельськими чинами.
Сучасна кількість — 12 — стала зустрічатися спочатку на столах найбагатших людей. Причому частувань було часом настільки багато, що, наприклад, всі рибні страви вважалися як одна.
Кожен продукт, який можна побачити на столі у Святвечір, має своє значення:
- Хліб — символ благополуччя
- Пшениця — символ цілющої сили
- Риба — символ християнства
- Капуста — означала силу, яка охороняла від хвороб
- Гриби — ще з язичницьких часів зв’язувалися з встановленням контакту з душами померлих предків ????
- Мак — символ родючості і багатства
- Мед — його присутність на столі у Святвечір гарантувало користь від сил природи
- Яблука і горіхи — охороняли членів сім’ї від хвороб горла і зубів
Тепер докладніше про страви. Починалася вечеря з куті Потім переходили до традиційного червоного борщу.Деякі господині подавали його з грибними вушками, але частіше з пампушками й часником. Обов'язково подавали картоблю з грибами. Потім переходили до рибних страв. Способи приготування залежали від вправності господині та смаків домочадців.
Готували горох або квасолю з капустою. Блюдо це вважається сьогодні надзвичайно корисним — адже квашена капуста є прекрасним джерелом вітамінів і мінералів.
Не обходиться святковий стіл і без випічки. Це пироги з капустою і грибами, галушки з маком.
Узвар також дуже символічний: вважається, що груші приносять довголіття, яблука — любов і здоров’я, а сливи відганяють злі сили.
Безумовно, не можна було забувати про хліб. Він був символом нового життя і благополуччя. Його присутність на столі означало процвітання в наступаючому році.
Святвечір як раніше, так і зараз, в основному зустрічали в колі сім’ї, а також, що при всьому різноманітті частувань не слід забувати, що спробувати треба абсолютно все — щоб наступного року у вас були благополуччя, достаток і здоров’я!