Поговори з сімейним лікарем про своє ментальне здоров'я
Мама, яка «тягне» на собі всіх, може навіть не знати, що в якийсь момент допомога може бути потрібна їй самій. Може не помітити сигналів, що її ментальне здоров'я потребує підтримки. І найближчим, і найзручнішим варіантом отримати її є звернення до сімейного лікаря.
На початок 2024 року майже 70 тисяч медичних працівників (сімейні лікарі, педіатри, терапевти, медсестри, медбрати, фельдшери тощо) пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP і можуть допомагати в питаннях ментального здоров'я. Серед них – 16 тисяч сімейних лікарів, а це – кожен третій, тож шанси, що саме ваш лікар може розпізнати, діагностувати та підставити плече – дуже високі.
Ви можете обговорити із сімейним лікарем такі стани: порушення сну, тривалу відсутність апетиту, тривогу, нав'язливі думки про те, що може статися щось погане. Якщо вам хочеться закритися в мушлю, бо люди та спілкування виснажують, якщо останнім часом ви постійно відчуваєте апатію чи втому, поговоріть про це зі своїм сімейним лікарем. Можливо, це ментальне здоровʼя сигналізує, що щось не так.
Це ок, якщо тобі не ок. Але тільки, якщо ти з цим щось робиш. Не ігноруйте підказки свого організму. На турботу теж йдуть сили. Сили, які відновлює увага до себе та своїх відчуттів. Щоб дбати про інших, треба подбати про себе.
Про що можна запитати сімейного лікаря
-
Як зупинити напад панічної атаки
-
Як допомогти дитині впоратися з емоціями
-
Як підтримати чоловіка / дружину, що повернулися з фронту
-
Чому треба дбати про себе, щоб дбати про інших
-
Як зняти постійну напругу в тілі
-
Які техніки самодопомоги існують, і як їх застосовувати
-
Якщо сум, апатія, страх чи агресія стали твоїм постійним фоном, що із цим робити
-
Чи нормально те, що я не витримую навантаження і обставини.
Сімейні лікарі бережуть не тільки фізичне, а й ментальне здоровʼя.
Послуга є абсолютно безкоштовною, адже надається у межах Програми медичних гарантій. Наразі вже понад 850 закладів первинної медичної допомоги мають відповідний контракт із Національною службою здоровʼя України, переглянути їх можна на інтерактивній мапі. Аналогічні дані допоможуть знайти оператори «гарячої лінії» НСЗУ – для цього потрібно зателефонувати на 16-77.
Якщо у вас досі немає сімейного лікаря, і ви не знаєте, до кого звернутися, шукайте спеціаліста, найближчого до вашого місця проживання, за цим посиланням (https://edata.e-health.gov.ua/e-data/dashboard/pmg-psychiatry) або за номером 16-77.
Навіть якщо ваш сімейний лікар не проходив навчання за програмою mhGAP, ви все одно можете до нього звернутися. Не маючи відповідної підготовки для надання підтримки з ментального здоров’я, він може знайти в системі фахівця, який зможе вам допомогти.